koła mtb

Koła aluminiowe a może karbonowe? Wierni fani aluminium szybko uznają koła karbonowe za stratę pieniędzy. Natomiast Ci, którzy lubują się w nowoczesnych rozwiązaniach będą przekonywać do kół karbonowych. Naszym zdaniem koła karbonowe zdecydowanie posiadają więcej zalet od ich aluminiowych odpowiedników. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto przerzucić się na koła MTB wykonane z karbonu. W kolarstwie szosowym sztywność, waga i aerodynamika sprawiają, że koła z włókna węglowego są oczywistym wyborem, jeśli chodzi o osiągi. Ale jazda na rowerze górskim jest nieco bardziej skomplikowana. Skały, korzenie i inne elementy szlaku mogą uszkodzić felgi. Nowoczesne koła z włókna węglowego są bardziej niezawodne niż kiedykolwiek. Coraz więcej producentów rowerów górskich stosuje koła karbonowe jako wyposażenie standardowe. Branża poczyniła ogromny nacisk na wprowadzenie długiej gwarancji na koła z włókna węglowego. Na szlaku jest oczywiste, że koła z włókna węglowego stają się popularne.

Niska Waga

Dzięki lekkim kołom z włókna węglowego rower może ważyć naprawdę niewiele. Włókno węglowe ma bardzo wysoki stosunek wytrzymałości do wagi. Ma prawie połowę gęstości aluminium, ponad pięć razy mniejszą gęstość niż stal, ale jest mocniejsza niż oba te metale. Jest to szczególnie ważne w przypadku kół rowerowych. Koła (i opony) składają się na obracający się ciężar roweru. Zwiększona waga obrotowa zwiększa bezwładność, a bezwładność kół ma znaczenie podczas jazdy na rowerze, ponieważ rowerzysta musi zużywać energię, aby ją pokonać i przyspieszyć. Cięższe koła wymagają więcej energii, a lżejsze mniej.

Większa prędkość

Lekkie koła z włókna węglowego sprawiają, że rower jest żwawy i łatwiej jest go rozpędzić. Mogą pomóc Ci szybciej się wspinać i oszczędzać energię podczas długich przejażdżek. Oczywiście koła z włókna węglowego cieszą się szerokim zastosowaniem w wyścigach na wysokim poziomie, gdzie kierowcy koncentrują się na zmniejszeniu masy, aby zmaksymalizować wydajność.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.