Pompa hydrauliczna

Pompy hydrauliczne to rodzaj pomp, które wykorzystują energię mechaniczną cieczy pod ciśnieniem do oddziaływania na inny płyn lub maszynę. Pompa hydrauliczna jest używana w systemach hydrauliki siłowej do różnych celów, w zależności od jej typu i konstrukcji.
Budowa pompy hydraulicznej
Pompa hydrauliczna składa się z portu wejściowego (gdzie ciecz pod ciśnieniem wchodzi do pompy), portu wyjściowego (gdzie pompowana ciecz wychodzi) i mechanizmu zawierającego jeden lub więcej tłoków. Ruch tych tłoków może być kontrolowany zarówno przez siły zewnętrzne (tłoczysko), jak i przez ciśnienie wewnętrzne (przez zawory). Cylinder jednostronnego działania będzie się poruszał, gdy płyn zostanie do niego wepchnięty, natomiast cylinder dwustronnego działania będzie się poruszał, gdy płyn będzie wepchnięte w nią z obu stron.
Gdzie znajdziemy pompy hydrauliczne?
Pompa hydrauliczna znajduje się w prawie wszystkich maszynach przemysłowych (np. maszynach do robót ziemnych, maszynach rolniczych, maszynach budowlanych, pojazdach przemysłowych), ponieważ wielu zadań przemysłowych nie da się wykonać inaczej. Dotyczy to również ciężkich maszyn, takich jak żurawie samojezdne i urządzenia przeładunkowe. Pompy hydrauliczne są stosowane w układach hydrauliki siłowej do różnych celów, w zależności od ich rodzaju i konstrukcji. Główne przykłady to maszyny budowlane, sprzęt do robót ziemnych, maszyny rolnicze i wiele innych rodzajów ciężkiego sprzętu.
Pompa hydrauliczna – jaką rolę spełnia pompa hydrauliczna w koparkach?
Pompa hydrauliczna zapewnia sprawne działanie układu olejowego. Koparki, jak również inny ciężki sprzęt, wymagają sprawnego układu hydraulicznego do prawidłowego i efektywnego działania. Pompa hydrauliczna jest obecna w prawie wszystkich maszynach przemysłowych, takich jak maszyny do robót ziemnych i budowlanych, i pełni ważną rolę w ich codziennej pracy.
W koparkach, hydraulika jest odpowiedzialna za płynną pracę pługa i łyżki. Ponadto, są one również odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie ciężkich ładunków poprzez szybki proces rotacji.
Zalety pomp hydraulicznych
Zaletą pomp hydraulicznych jest to, że są wydajne, ekonomiczne i bardzo trwałe. Są one zdolne do wytwarzania ruchu obrotowego niezbędnego do napędzania dużych maszyn, takich jak koparki, dźwigi, a nawet pojazdy ciężarowe. Tego typu sprzęt jest zaprojektowany z myślą o długiej żywotności, co oznacza, że każdy element wchodzący w jego skład musi być niezawodny. Sama pompa może wytrzymać ekstremalne ciśnienie do 1500 barów bez awarii lub utraty zdolności do wytwarzania wysokiego momentu obrotowego.
Awarie pomp hydraulicznych
Większość awarii pomp hydraulicznych występuje w ciągu pierwszego roku użytkowania.
Objawy awarii pompy hydraulicznej:
– maszyna nie uruchamia się lub uruchamia się z trudem;
– krótkie obroty silnika;
– niski poziom oleju silnikowego
– głośna praca
– widoczne oznaki uszkodzenia korpusu (pęknięcia, odkształcenia itp.)
Kto zajmuje się naprawą pomp hydraulicznych?
Pompa hydrauliczna może być naprawiona przez wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów maszyn. Jeżeli uszkodzenie pompy jest zbyt poważne, może być konieczna jej wymiana. Warto skontaktować się z lokalnym serwisem hydrauliki siłowej. Ciekawą opcją są również usługi mobilnego serwisu maszyn, który przyjedzie na miejsce awarii i dokona oględzin. Co więcej, istnieją serwisy mobilne, które są w stanie przeprowadzić regenerację pompy na miejscy awarii, więc nie będzie to dla nas obciążające pod względem przestoju w pracy.
Jak wykonuje się naprawę pompy hydraulicznej?
W celu przeprowadzenia prawidłowej naprawy pompy hydraulicznej można wykonać następujące czynności:
– oględziny wizualne uszkodzenia przy użyciu kamery na podczerwień, która pozwala dostrzec różnice temperatur wskazujące miejsca, w których mogą występować ewentualne problemy;
– szczegółowe oględziny przez certyfikowanego i przeszkolonego inżyniera, który dokładnie zapoznaje się z odpowiednią dokumentacją i wykonuje odpowiednie pomiary za pomocą specjalistycznego sprzętu w celu sprawdzenia, czy wystarczy część zamienna/odtworzona. Może to wymagać wymiany niektórych części w drugim etapie, aby awaria została usunięta raz na zawsze.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/