Jedni z nas lubią atrakcje turystyczne oferujące komfort, wygodę i pełną obsługę, inni stawiają na wakacje nieco prostsze, na nieskrępowany kontakt z przyrodą i odpoczynek na łonie natury. Właśnie dla takich klientów wielką atrakcją są noclegi nad jeziorem, gdzie w ciągu dnia można pływać, oddawać się rozkoszom kąpieli słonecznych, obcować z dziką przyrodą, która wybucha zielenią tuż przy wejściu do naszego namiotu, czy też domku letniskowego.

Podczas wakacji nad jeziorem można spotkać dzikie zwierzęta, a szczególnie dzikie ptactwo, które tłumnie zakłada tu swoje gniazda.

Nad polskimi jeziorami, zwłaszcza w okolicach czystych i nieskażonych Mazur, swoje siedliska ma wiele zagrożonych i rzadko spotykanych ptaków, takich jak bocian czarny, kormorany, czaple, czy nawet orzeł bielik. Dlatego noclegi nad jeziorem są niebywałą gratką dla ornitologów podglądających te ginące gatunki ptaków i ich zwyczaje, oraz dokumentujących je na filmach i fotografiach. To stąd pochodzą najbardziej niezwykłe ujęcia tych ptaków, ponieważ znajdując się pod ochroną, mniej boja się one ludzi i są mniej płochliwe, dlatego łatwiej je podejść i sfotografować.

Łatwiej, nie oznacza jednak łatwo – są to dzikie zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem, dlatego, naukowcy i ptasi paparazzi, starają się nie zakłócać rytmu ich życia, nie płoszyć ich niepotrzebnie. Podobnie powinniśmy się zachowywać i my, kiedy odwiedzamy te niezwykłe miejsca, aby zwierzęta te mogły w spokoju się rozmnażać, i aby przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Musimy dbać o unikalne środowisko naszych jezior, gdyż są one naszym wspólnym dobrem, wielkim skarbem narodowym, który bardzo łatwo jest stracić przez nierozsądne zachowanie i brak odpowiedzialności, ale jego odzyskanie może okazać się niemożliwe.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.