Drony w świetle prawa – czym są i jakie są ich rodzaje?

Obecnie wszyscy wiedzą, czym są bezzałogowe statki powietrzne – najtańsze modele można kupić już za kilkaset złotych i są łatwo dostępne w marketach lub przez internet. Wykorzystuje się je do robienia zdjęć i kręcenia filmów, a także wykonywania różnych prac. Zastosowań dla dronów jest coraz więcej, a w związku z tym pojawiają się również miejsca pracy, które wymagają konkretnych uprawnień. Ustawodawca przewidział to w odpowiednich aktach prawnych, tworząc różne kategorie uprawnień, które musi posiadać operator.
Podział operacji wykonywanych za pomocą dronów
Ruch dronów regulowany jest przez unijne przepisy i należy wiedzieć, jakich zasad trzeba przestrzegać. Wykonywanie różnych operacji przy pomocy bezpilotowych statków powietrznych podzielone zostało na trzy kategorie. Refleksje na temat UAV są bardzo optymistyczne, a użytkownicy podziwiają ich precyzyjną jakość wykonania oraz przystępność użytkowania.
- Kategoria otwarta – cechuje się niskim ryzykiem, nie wymaga składania oświadczeń oraz uzyskiwania zezwoleń od Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dron nie może znaleźć się poza zasięgiem wzroku operatora. Urządzenia o masie do 250 gramów nie wymagają rejestracji w systemie ULC.
- Kategoria szczególna – są to operacje o średnim poziomie ryzyka. Parametry planowanego lotu wychodzą poza kategorię otwartą. W niektórych przypadkach niezbędna jest zgoda ULC. Do wykonywania takich lotów potrzebne są uprawnienia.
- Kategoria certyfikowana – tego typu loty cechują się wysokim poziomem ryzyka. Dotyczy to przelotów nad zgromadzeniami osób lub przewozu materiałów. Niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia, żeby realizować tego typu działania.
Jakich dronów używać na początku?
Wybór BSL jest trudnym zadaniem, szczególnie dla osób początkujących. Należy wybrać statek powietrzny, który będzie spełniał wszystkie kryteria oraz wymagania. Naukę latania warto zacząć od drona dla początkujących. To niedrogie i lekkie urządzenie, które pozwala na zabawę oraz opanowanie podstawowych zdolności związanych z takimi zagadnieniami. Warto też poszukać porady eksperta. Użytkownicy wpisując snh drones opinie mogą sprawdzić, że ta firma zdecydowanie należy do najbardziej rozpoznawalnych we Wrocławiu. Fachowe doradztwo będzie przydatne szczególnie podczas wyboru specjalistycznego drona.
Główne parametry dronów – na co zwrócić uwagę?
Mając już wiedzę z zakresu prawnego, można skupić się na wyborze odpowiedniego urządzenia. Drony różnią się od siebie takimi parametrami jak prędkość lotu, maksymalny czas pozostawania w powietrzu czy obecność kamery. Osoby, które stawiają przede wszystkim na wykonywanie zdjęć powinny skoncentrować się na jakości obiektywu. Możliwe jest także połączenie drona z telefonem komórkowym. Przed skorzystaniem z profesjonalnego doradztwa należy zweryfikować firmę, której chce się zaufać. Również po zweryfikowaniu snh drones krs można sprawdzić główne informacje jak np. informacje o udziałowcach i właścicielach firmy. Godny zaufania partner to przepis na sukces w dronowej przygodzie.